Co je to virus a jak funguje.
Jako virus se v oblasti počítačové bezpečnosti označuje program, který se dokáže sám šířit bez vědomí uživatele. Pro množení se vkládá do jiných spustitelných souborů či dokumentů. Takový program se tedy chová obdobně jako biologický virus, který se šíří vkládáním svého kódu do živých buněk. V souladu s touto analogií se někdy procesu šíření viru říká nakažení či infekce a napadenému souboru hostitel. Viry jsou jen jedním z druhů tzv. malwaru, zákeřného softwaru. V obecném smyslu se jako viry označují i např. červi a jiné druhy malwaru.
Zatímco některé viry mohou být cíleně ničivé (např. mazat soubory na disku), mnoho jiných virů je relativně neškodných popřípadě pouze obtěžujících. U některých virů se ničivý kód spouští až se zpožděním (např. v určitém datu či po nakažení určitého počtu jiných hostitelů), což se někdy označuje jako) bomba. Nejdůležitějším negativním důsledkem šíření virů je však samotný fakt jejich reprodukce, která zatěžuje počítačové systémy a plýtvá jejich zdroji. Některé viry mohou být takzvaně polymorfní (každý jeho „potomek“ se odlišuje od svého „rodiče“). Viry se na rozdíl od červů samy šířit nemohou.
Dnes jsou klasické počítačové viry na jistém ústupu oproti červům, které se šíří prostřednictvím počítačových sítí, hlavně Internetu. Některé antivirové programy se proto snaží chránit počítač i před jinými, nevirovými hrozbami.
Počítačový virus je jednou z mnoha hrozeb bezpečnosti a integrity počítačových systémů. Programátorské hledisko: Počítačový virus je počítačový program, který může infikovat jiný počítačový program takovým způsobem, že do něj zkopíruje své tělo, čímž se infikovaný program stává prostředkem pro další aktivaci viru. (Autor definice: Fred B. Cohen, antivirový průkopník) V současnosti se odhaduje, že existuje zhruba 10.000 základních virových tvarů. Vlastnosti počítačového viru
Nutnost hostitele:
a) systémová oblast disku (většinou boot sector)
b) spustitelné programy (většina virů)“
Malá velikost vírového programu
(jeden z největších virů je virus MiniMax a má 32 kB)
Naprogramované přímo v assembleru
(viry vytvořené v Pascalu, např.. Sentinel, RNA, nebo v jazyce C jsou vzácné)
Symbióza s hostitelem
virus zejména ve svém vlastním zájmu zajišťuje po virových instrukcí i provedení těla původního infikovaného programu